Nové hodnoty Dobrý den, chtěla jsem se zeptat podle čeho jsou určeny nové hodnoty u tehotenske cukrovky? Já znám tu hodnotu, že tehotensky tehotensky diabetes je od hodnoty 5,6 nalacno…. Já mela netehotna pro odberech v lednu hoddnotu 5.2 a nyni tehotna 5.1 a jsem tim padem jsem diabeticka, cemuz uplne nerozumim…. Jak teď vznikla nová hranice pro teh. diabetes? Už jsem psala na víc míst a nikde mi nejsou schopni otázku zodpovědět……Moc děkuji V.
Nové limity jsou podpořené Nové limity jsou podpořené rozsáhlou studií, což ty staré nebyly. Otázky Vám může zodpovědět tento článek: http://www.actualgyn.com/pdf/en_2014_151.pdf
Moc Vám děkuji, jste první, Moc Vám děkuji, jste první, kdo neodpovedel „Prostě protože“…. Bohužel jsem v článku nenalezla odpověď, proč byla snížená hodnota glykemie nalacno…. Stále mi nedává smysl, že s glykemii 5,1 na konci prvního trimestru, kdy se ma životospráva skládala u piškotů a džusu, jsem diagnostikovana jako diabeticka. Nyní se tři měsíce merim- ani jednou glykemie nalacno nebyla vyšší než 4,6, hodinu po jídle nejvyšší hodnota 6,7, ale spíše bývá kolem 5,5 a dvě hodiny po jídle nejvyšší 5,4. Navíc mě zaráží stále ta věc, že před otehotnenim ma hodnota byla 5,2 s normální životosprávou a v těhotenství je ještě nižší 5,1 s nulovou životosprávou, ale je diagnostikovan diabetes…..9
Když se podíváte na zdroje, Když se podíváte na zdroje, které jsou v tom článku, tak tam najdete odkaz na tu zmíněnou studii HAPO, která sledovala vliv glykémií na miminko. Tady v tom odkazu http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa0707943#t=article najdete potřebné výstupy, pro zjednodušení Vám může posloužit i tabulka, která je nazvaná „Frequency of Primary Outcomes across the Glucose Categories“.
Paní doktorka by Vám to určitě popsala o dost lépe.
Gestační cukrovka není diabetem, který by představoval bezprostřední riziko pro matku (pro matku představuje gestační diabetes „pouze“ riziko rozvoje klasického diabetu 2. typu v budoucnu) Hodnoty, které máte normálně mimo těhotenství, představují bezpečné glykémie pro Vás osobně. Ale ve studii se řeší vliv glykémie na miminko a tam se ukázala spojitost mezi primárním záchytem těchto glykémií a následnými komplikacemi u dítěte. Samozřejmě je ale důležité, aby diagnóza gestačního diabetu byla stanovena správně (ne na základě jedné zvýšené lačné glykémie nebo například za nestandardních situací, jako je probíhající infekce nebo užívání léků, které mohou glykémii zkreslit).
Lékař i diabetologicka sestra Lékař i diabetologicka sestra mi daly pouze odpověď, že jsou prostě nové tabulky a tečka…. Já jsem bývala diabetologicka sestra ale na dětském oddělení, takže mám zkušenosti převážně s DM1, ale já vždy všemu potřebuju rozumět 🙂 Navíc jsem měla možnost nahlédnout i do pozadí diabetlogickeho průmyslu a vím, jak některé věci chodí… Moc Vám děkuji za odpověď, je vidět, že jste odborník-ce na svém místě a zajímáte se o problematiku do hloubky a nejen kouknutim do tabulek- moc děkuji…
Hana Krejčí
na Září 4, 2017 v 12:23 pm
Re:
Děkuji Veronice za fundované odpovědi. Ještě poznámka ke glykemiím 5,1 a 5,2 – v rámci chyby měření jsou v podstatě stejné, jen v těhotenství na ně máme přísnější kritéria z důvodu rizik pro těhotenství a plod – jak psala Veronika.
Lucie
na Srpen 9, 2017 v 3:31 pm
Co delat pri zvysenem cukru Minuly tyden jsem byla na tehu cukrovce prvni dve mereni v norme. Treti odber jsem mela zvysenou hladinu cukru tedy 8,64 hranice je 8,50 tak jsem z toho trochu zmatena…poradi mi prosim nekdo jak se k teto hodnote stavit? Dekuji predem za odpoved. L.
Re – Jsem zoufalá Dobrý den, děkuji za odpověď, ale nijak mi nepomohla. Jak jsem psala, mě nikdy žádný psycholog nepomohl. Cestovat někam dvě hodiny vlakem tam a dvě hodiny zpátky v pokročilém těhotenství a navíc třeba v horku je pro mě hodně náročné – už jsem zmiňovala, že se celkově necítím dobře a že těhotenství snáším fyzicky velmi špatně. Nemluvě o tom, že bych řešila problém s hlídáním staršího dítěte. Navíc z předchozích zkušeností vím, že psychologové mívají plno, obvykle vás hned tak nevezmou a a to navíc v době dovolených. Vařit mě nikdy nebavilo, takže vařit si něco nízkosacharidového mě zas tak moc nerozjaří, zato se už teď těším, jak si po porodu dám něco, na co budu mít opravdu chuť. A vyrážet na procházky – viz můj zdravotní stav – na to vždycky nemám sílu, natož třeba ve vedrech předchozích dní. Nicméně jsem poslechla radu manžela, posledních pár dní se neměřím, držím jen dietu a mám konečně pocit, že můžu zase dýchat a těšit se na miminko. Prostě bude muset stačit glykovaný hemoglobin, v případě nutnosti bych možná zvládla ty prášky proti cukrovce, ale jinak myslím, že z toho měření a stresu bych se jinak brzy zhroutila a že by to pro mě znamenalo víc škody než užitku. Vím, že pro vás emoční pohoda matky asi není moc důležitá, s tím mám u doktorů své zkušenosti ze svého zpackaného prvního porodu a z období po tom, ale já to tak cítím. Navíc se tu někde v diskusi psalo, že GDM má u nás až 20% žen a to mi upřímně přijde dost podezřelé, udělat z pětiny těhotných nemocné, když ještě před deseti lety nikdo nic podobného neřešil.
Vážená paní, jsem občasnou Vážená paní, jsem občasnou čtenářkou této poradny a nedá mi to nenapsat Vám pár svých postřehů a podělit se s Vámi o své zkušenosti jednak z hlediska ženy, která má za sebou dvě těhotenství s cukrovkou a jednak z hlediska dětské lékařky s letitou praxí.
V prvním těhotenství jsem držela dietu opravdu svědomitě, ale nakonec jsem si i musela aplikovat insulin, ano, tato dieta je přísná a není snadné ji držet, měla jsem hlavně zpočátku docela hlad a jako milovnice sladkého jsem také dost „trpěla“. Porod byl vyvolávány a těžký, ukončený Vexem, měla jsem obrovské porodní poranění, ale život šel dál, v druhém těhotenství jsem měla jen dietu, v rámci které jsem např. 2 měsíce v kuse snídala večerní chlebík s máslem a rajčetem, protože po čemkoli jiném jsem měla vysokou glykémii, ano, není moc dobrý, ale když ho opečete v topinkovači, je to o dost lepší ;-). Občas jsem přes den zhřešila ovocem a občas i nějakým domácím moučníkem nebo čokoládou. 2. porod byl spontánní, celkem rychlý, ale také nakonec velice těžký, opět obrovské porodní poranění (viz vaše upínání se na přirozený porod – nemusí to být vždy lepší). Ale odměnou mi jsou dvě naprosto zdravé děti bez jakýchkoli známek postižení cukrovkou a to za to stálo. Vaše psaní je jen samé kňourání a hledání důvodů proč nic z toho co máte doporučené nejde, ale vůbec si neuvědomujete, že porušováním doporučené životosprávy poškozujete hlavně svoje nenarozené dítě. Nedokážete píchnout do sebe, ale byla bych moc zvědavá, jak byste snášela, když do vašeho novorozeného dítěte budou píchat jehly, aby mu brali krev a dávali kapačky, protože nic jiného ho s největší pravděpodobností nečeká a to bude jen jedna z možných komplikací včetně dlouhého pobytu na JIP apod. Pokud nejste schopna a ochotná zatnout zuby, trochu se vzchopit a dočasně se omezit, tak nevím, jak chcete vychovávat děti. Už se neutápějte prosím v sebelítosti, protože pro svoje dítě to jednoduše MUSÍTE udělat, pokud Vám na něm záleží. Pokud nemáte v dosahu psychologa, zkuste zavolat na Linku důvěry, třeba natrefíte na někoho, s kým si padnete do noty. Doufám, že můj příspěvek nevyzní moc hrubě, ale napsat jsem to musela. Nikdo nedělá z těhotných nemocné, jen jde o to předejít případným nemocem a komplikacím u těch dětí. Hezký večer.
Odpověď Vážená paní, každý z nás je jiný a jinak snáší určité věci a jinak na ně nahlíží. Nevíte o mně skoro nic, třeba o tom, jak mi lékaři při prvním porodu zbytečně poškodili zdraví a čím vším jsme si následně já i moje rodina museli projít. Vaše porody nejspíš příliš „přirozené“ nebyly – mimochodem, když už jsme u toho, jak jste rodila? Bylo do porodu zasahováno, byly urychlovány? Měla jste možnost rodit v jiné pozici než na zádech nebo v polosedě, rodila jste v atmosféře skutečné podpory a trpělivosti? Drtivá většina žen dokáže při adekvátní podpoře a přístupu porodit i třeba větší dítě bez velkého poranění, ale tato podpora a přístup nejsou bohužel v našich porodnicích běžné. Porod je totiž možno vidět i zcela jinak než jako prosté odbavení dítěte a přistupovat k němu jako ke klíčovému duchovnímu přerodu, který může trvale ovlivnit matku i dítě. Není to tak u každého, ale u někoho ano… Nepíši mimochodem nic o porušování životosprávy, jen to, že ji špatně snáším – ale opět, netušíte vůbec nic o mých dalších zdravotních problémech a o tom, jak se momentálně celkově cítím a co vše prožívám. Váš příspěvek je velmi nadřazený, ve stylu „když jsem to zvládla já, musí to všichni bez keců zvládnout taky“. Celkem mě nepřekvapuje, že jste lékařka, protože zastrašování možnými problémy miminka a poškozování dítěte je dle mých smutných zkušeností oblíbenou doktorskou taktikou – na to přece musí slyšet každá, to by bylo, aby pak ještě měla nějaké námitky. Jinak mě překvapuje, že při vašem uvědomělém postoji jste hřešila čokoládou nebo moučníkem, to já třeba nedělám, protože takhle bych dítě neohrožovala a nepoškozovala (ironie). Jinak vaše naturalistické strašení typu“nic jiného než kapačky dítě nečeká“ je v mém psychickém stavu opravdu přínosné a za tuto porci vyděračského a opravdu nechutného zastrašování velmi děkuji. Rizika GDM obecně jsou poměrně nízká (když jde o absolutní čísla) a to už vůbec nemluvím o tom, že existují i názory, že celá problematika GDM je z větší části hrad postavený na písku. Medicína se stokrát a tisíckrát mýlila, klidně tomu tak může být i v tomto případě, většina studií na toto téma přiznává určité nedostatky a žádná není zcela dokonalá. Nemusíme chodit daleko – ještě před třemi lety platily u testu OGTT jiné hodnoty než dnes a přes tvrzení, že tyto jsou stokrát podloženější, je otázka, zda za deset nebo patnáct let nebudou platit jiné – stačí přece nějaká ještě větší a podloženější studie… A medikalizace těhotenství v posledních desetiletích je prostě fakt, který vám jako doktorce asi konvenuje, nicméně mě prostě přijde podezřelé prohlásit pětinu (podle některých až čtvrtinu) těhotných rovnou za nemocné a vystavit je stresu měření, diety a obav – každopádně pak jistě budou lepšími a poslušnějšími objekty zdravotnické péče a všech rutinních zásahů, včetně v poslední době výrazně nadužívaných císařských řezů a indukcí.
Vážená paní, nechápu, proč Vážená paní, nechápu, proč píšete do této poradny. Pokud nevěříte lékařům ani studiím, které mohou být za čas překonány (což se může stát), tak proč se zde ptáte lékařky na názor? Věřím, že Váš předchozí porod nemusel být podle Vašich představ, ale věřte tomu, že se stávají i mnohem horší věci. Přeji Vám hodně štěstí u porodu, ale také trochu toho potřebného nadhledu.
Kašel Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak přistupovat k měření v době nemoci (virózy) a zda ovlivňuje glykémie dlouhodobý chronický kašel. Děkuji, Lenka.
Akutní onemocnění přechodně zvýší glykémie. Jeden až dva dny nehrají roli, pokud ale stav a vyšší glykémie trvají déle, je třeba je řešit jako obvykle.
Trvale zvýšené hodnoty nalačno Dobrý den,
mám těhotenskou cukrovku, už skoro měsíc si měřím glykémie, přes den v pořádku, nalačno po ránu ale pořád něco přes 6. Zkoušela jsem samozřejmě různé úpravy jídelníčku, různé druhé večeře i bez druhé večeře, pohyb mám, ale je to pořád stejné. Dlouhý cukr mám sice při horní hranici, ale v normě. Diabetoložka mi napsala metformin, ale já k němu nemám důvěru, nechci brát zbytečně léky, mám z toho špatný pocit. Inzulín si také píchat nechci. Do termínu mám cca 6 týdnů, hrozí dítěti (zatím vše v pořádku, dítě jen trošku větší, ale to my máme v rodině, není to cukrovkou) nějaké extrémní riziko, pokud nebudu brát léky ani inzulín, jen držet dietu? Děkuji za odpověď.
Ketony v moči Dobrý den. Mám na Vás dotaz ohledně ketolátek v ranní moči. V dia poradně mě dia sestra děsila, že ketony jsou vážně nebezpečné pro plod,že způsobují poškození mozku a inteligenci miminka… Nikde jsem se ale o tak vážné škodnosti ketolátek nedočetla. Nemysli se tím opravdu velké množství? Mám totiž ketolátek v moči téměř každé ráno,měřím moč papírky. Mam většinou zabarveno na první čtvereček,někdy na dva. Glykémie dobrá,hlad nemám,jedla jsem den před tím i večer normálně. Nevím,zda to mám nějak hrotit, nebo takové stopové množství nevadí? Přes den ketolátky v moči nemám. Děkuji moc za odpověď
Tak snad vás uklidním, že jsem o škodlivosti zcela fyziologické ranní těhotenské ketózy rovněž nikde nečetla. Pokud má sestřička odkaz na nějakou práci, která by tvrdila něco jiného, budu za ni moc vděčná. Podle současných znalostí je to zcela v normě.
Tehu cukrovka Dobry den. Moje OGTT ve 29tt bylo 5,07-9,33-9,30. Kvuli vysoke hodnote po 2hod od zateze dochazim do diabet poradny, kde jsem dostala glukometr. Ranni hodnoty nalacno mam v poradku, hodinu po jidle take ale co se tyce hodnot po 2hod po jidle mam vetsinou vyssi. At jim co jim, ty hodnoty po 2hod po jidle ne a ne spadnout. Je hodne spatne kdyz mi tyto hodnoty po 2hod nechteji moc klesat? Cetla jsem, ze nejzavaznejsi je, kdyz jsou vysoke hodnoty rano nalacno. Ja to mam spise naopak, rano OK ale 2hod po veceri vyssi. Je to hodne vazne?
Ve vašem případě tedy bude vhodnější měření 2 hodiny po jídle, norma je do 6,7. Jsou stejně důležité jako jiné glykémie a měly by být v normě. Největší vliv na ni mají sacharidy ve stravě a ty lze snížit (a přidat bílkoviny, zdravé tuky a zeleninu).
Ovlivněný výsledek měření Vážená paní doktorko,
chtěla bych se zeptat, zda je dle mé doktorky pravda, že pokud se změřím hodinu po tom, co jsem měla něco sladkého, tak se cukr dostane rovnou k miminku a já ho nenaměřím?
Děkuji za odpověď
Plod má stejnou glykémii jako vy. Je jedno, jestli po bramboře nebo po sladkém. Pokud vám ale dietní chyba projde (glykémie za hodinu je v normě), neznamená to, že projde i příště. Na výslednou glykémii má vliv celá řada dalších faktorů, které příště nemusí být stejně příznivé.
těhotenská cukrovka DObrý den, na opakující test po porodu je doporučení jít 3 – 6. měsíc. Plně kojím, bude problém jít až třeba v roce dítěte? Četla jsem, že výsledek kojení může zkreslit. Děkuji za radu.
Ráda bych přidala svou Ráda bych přidala svou zkušenost: po pozitivním OGTT jsem dostala dietu. Nevadilo mi omezení sacharidů, ale pro mě až ,,nesmyslná“ dieta, která nezohledňovala mou fyzickou zátěž apod. Dietu jsem si nakonec upravila tak, že jsem jedla mnohem častěji např. i po hodině a doporučené množství potravin na den jsem téměř zdvojnásobila. Samozřejmě jsem vyřadila jednoduché cukry a potraviny, po kterých jsem měla vysoké hodnoty a naopak jsem zařadila více ovoce, ořechů, jogurtů, sýrů apod. dle chuti (vždy jsem se snažila o dodržení stanovených hodnot hodinu po jídle). Nakonec jsem byla téměř ,,nucena“ k indukci před termínem prý z důvodu, že jsem přibrala jen 6 kilo. Dcera měla necelá 3kg a je úplně zdravá, nejsem si ovšem jistá jak bych dopadla kdybych dietu držela, tak jak mi doporučili na diabetologii.
Netuším, jakou dietu vám doporučili na diabetologii, ale v každém případě je individuální postup v pořádku. Žádné obecné doporučení ho nenahradí. Některá žena musí mít přísnější dietu, aby měla výbornou kompenzaci, u někoho stačí volnější.
Přírůstek 6 kg je zcela v pořádku a není důvodem k indukci.
Tehotenska cukrovka Dobry den. Byla jsem na testu tehotenske cukrovky, hned prvni vysledek odberu krve byl 5,8 a test tedy nepokracoval. Dale jsem byla odeslana do poradny, kde jsem se dostala az za mesic, dnes 31.tyden. Dostala jsem hned dietu bez dalsiho vysetreni. Na domaci testovani pouze testovaci prouzky na moc. Zadny glukometr, nic. Dalsi kontrola az za mesic s kontrolnim odberem krve. Nechapu jak po jednom jedin vysledku muzou hned diagnostikovat cukrovku a naridit omezeni, kdyz si to vlastne ani nemam jak hlidat. Akorat me to vydesilo. Predem dekuji za odpoved.
snizeni davek inzulinu konec 37 tt Vážená paní doktorka,
chtěla bych se zeptat, co z hlediska těhotenstvi znamena, kdyz se zacnou snizovat davky inzulinu na konci 37 tt, dosud bylo spise zhorseni, znamena to, ze se blizi porod, ci je to naprosto prirozeny jev, nocni inzulin mam stejne vekou davku, snizuji kratky pred jidly v radu jednotek, mam GDM na inzulinu… dekuji za odpoved, s pozdravem Jana
Jaké jsou hodnoty v normě? Dobrý den, z OGTT testu mi byla zjištěna těhotenská cukrovka (hodnoty 5-11,7-8,5). U diabetoložky jsem byla poučena o dietě, smím denně 250g sacharidů. Dietu dodržuji. Teď po měsíci jsem byla na kontrole, výsledky následující: na lačno 4,1, moč nález 0, hodnota HbA1c je 35 a v poradně jsem měla cca 1,5 hodiny po jídle při odběru z prstu 6,6 (snídala jsem jogurt 150g s ovocem asi 100g). Paní doktorka se na výsledek nijak netvářila, o hodnotě na lačno prohlásila že je celkem dobrá a o glykovaném hemoglobinu že uvidíme příště. Nelíbil se jí odběr po jídle v hodnotě 6,6. Ovšem žádné doporučení jsem nedostala (a to i přes mé dotazy), ani glukometr na měření, další kontrola za měsíc. Celkem mě to znepokojilo, podle toho co jsem se dočetla na internetu by to mělo být celkem v normě. Prosím o vaše vyjádření a případně sdělení, jaké hodnoty jsou v normě (i ten glykovaný hemoglobin). Nechci ublížit miminku. Moc vám děkuji za odpověď.
První odběr na OGTT Dobrý den, byla jsem na odběru na OGTT a lačná glykemie byla 5,2. Poslali me domu a přijdu na nový odběr. Par dní předem jsem měla obrovsky stres, nebylo mi dobře a popijela jsem colu. Mohlo to testy ovlivnit? Nyní jím a piju správně, co mohu ještě udělat, aby byl test v pořádku? V případě pozitivity mám vysadit vitamíny pro těhotné? Kvůli obrimu miminku, manžel po narozeni vážil pres 4kg. Mám strach, že mi to po porodu zůstane. Jsem štíhlá, aktivně jsem sportovala. Zatim jsme nabrala 7 kg, před otehotnenim jsem měla 60 kg a 170 cm. V prvním trimestru byla glykemie zcela v pořádku – 4,6. Děkuji za odpověď, jsem ze všeho teď vystresovana a bojím se o miminko
Nespavost a hodnoty na lačno Vážená paní doktorko,
mám problém s vyššími hodnotami na lačno (kolem 6), měla bych dostat inzulín, jenže problém je, že se neměřím po osmi hodinách lačnění. Od druhé půlky těhotenství mě trápí nespavost, navíc mám pořád citlivější žaludek a nevydržím nalačno. Moje problémy se spánkem vypadají asi takhle: mezi desátou a jedenáctou si dám druhou večeři, kolem dvanácté (má běžná doba) jdu spát, ale převaluju se a prostě neusnu, takže nakonec dostanu příšerný hlad a třeba ve dvě ve tři si prostě musím něco dát (a kousek zeleniny ten hrozný hlad rozhodně nezažene). Usínám často až k ránu, mezi sedmou a osmou ale musím vstávat a starat se o syna. Když se po probuzení vzbudím a měřím nalačno, má to vůbec smysl, když jsem unavená, nevyspalá a jedla jsem třeba čtyři hodiny předtím? Zkoušela jsem nespavost řešit, ale nic mi nepomáhá, se synem jsem to měla také a pomohl až porod… Děkuji za odpověď.
Jasně, v tomto případě se nejedná o hodnoty nalačno a je třeba je takto posuzovat. Na druhou stranu – musíte mít ke každému jídlu sacharidy? I v noci? Kromě zeleniny jsou i další věci, které sacharidy nemají nebo jich mají velmi málo oproti pečivu atd.
Test OGTT ve druhém těhotenství Dobrý den, ačkoliv jsem nepatřila do žádné z rizikových skupin, skončila jsem bohužel v prvním těhotenství na inzulinu (cca 3 jednotky 3x denně). Nyní jsem těhotná podruhé. Kapacity diabetologů bohužel přes prázdniny nestačí, takže jsem na OGTT objednaná až na 15. tt (bylo mi sděleno, že by měl proběhnout nejpozději do 12. tt). Od 10. tt proto na radu své gynekoložky preventivně držím dietu (zatím jsem zcela vynechala klasický cukr a vše, v čem je obsažen, a snažím se dodržovat rozestupy mezi jídly).
Nemám ale jasno v následujících věcech:
1.) Jak moc přísnou dietu mám nyní (11. tt) dodržovat, než budou provedeny testy, které následně vyhodnotí na diabetologii a dají mi konkrétní doporučení pro mou osobu?
2.) Před testem OGTT by žena údajně měla jíst „normálně“, tzn. včetně běžných cukrů apod., aby nebyly výsledky zkresleny. Má tedy test smysl, když v té době budu již několikátým týdnem dodržovat dietu?
3.) Nestačilo by místo testu OGTT jen změřit lačnou hodnotu a dál se řídit měřením hodnot po jídle pomocí glukometru?
Předem moc děkuji za odpovědi.
Kéž by se každá i zcela zdravá žena stravovala tak, jak vám poradila vaše gynekoložka. Pokud jste na zdravé stravě déle a hodláte v ní pokračovat, i když bude test negativní, není třeba kvůli testu nic měnit. Výrazné omezení sacharidů těsně před testem může zkreslit výsledky. Problém je, když se pak žena po testu vrátí k jich obvyklé konzumaci, protože může mít neodhalenou cukrovku. Dlouhodobá zdravá strava je prevencí cukrovky. Varianta 3 je také možná.
Homeopatika Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jak je to s homeopatikama, jestli se můžou užívat při těhotenské cukrovce. Chci je užívat před porodem a během porodu, ale někde jsem vyčetla, že obsahují cukr, tak se chci zeptat na Váš názor, jestli je můžu nebo ne.
Děkuji za odpověď. Denisa
Jsem zoufalá Dobrý den,
před pár dny jsem vám psala o tom, jak jsem zoufalá z diagnózy i měření, teď reaguji na vaši odpověď z 24.7. Na našem malém městě žádný jiný psycholog není, musela bych jezdit daleko vlakem nebo busem, což teď není reálné. Navíc jsem v životě vyhledala pomoc psychologů opakovaně a nikdy mi žádný nepomohl. Je to všechno spíš čím dál horší, před měřením kolikrát brečím a přijde mi, že mě to pořád víc bolí, nenávidím to a celou tu hodinu do měření se klepu, jak to teď vyjde. A když to vyjde špatně, tak jsem zoufalá a brečím další hodinu. Ranní lačné glykémie mám vždy vysoké a to jsem zkusila jíst večer na druhou večeři třeba i ten večerní chlebík, ale přijde mi vyloženě hnusný a a když ho s velkým přemáháním sním, je mi z něj vysloveně fyzicky zle a na zvracení. Bez druhé večeře být nemůžu, to je mi špatně hlady. Celkově teď snáším těhotenství hodně špatně, mizerně spím, jsem pořád unavená, bolesti zad, neustálé pálení žáhy atd. atd…. ta cukrovka s dietou je poslední kapka. Kolikrát nemám ani sílu vařit, natož vymýšlet něco nízkosacharidového, je to ostatně dost těžké, protože třeba mé oblíbené věci (těstoviny, domácí pizzu, klasické omáčky, sladká jídla typu ovocné knedlíky…) nemůžu. Maso moc ráda nemám, před časem jsem zkoušela i vegetariánství. Ryby od malička nejím, na luštěniny nemám chuť od začátku těhotenství a na samotnou zeleninu nejsem moc zvyklá, miluju spíš ovoce jako banány nebo melouny, kterým se zrovna ládovat taky nemůžu… Prostě pořád dokola řeším, co jíst a nakonec sice vždycky něco jakžtakž přijatelného vymyslím, ale většinou si moc nepochutnám a pořád mám chutě na něco jiného. Volala jsem na diabetologii, chtějí mi kvůli těm hodnotám (hlavně nalačno) napsat inzulín, ale to prostě nedám, stresuje mě i píchání do prstu, natož jinam, to ani omylem nezvládnu. Od té diagnózy jsem jenom ve stresu a skoro pořád brečím, mám strach o dítě, co by se mu všechno mohlo stát a jak tahle diagnóza ovlivní porod, protože všechny mé psychické problémy začaly právě po tom příšerném prvním porodu, který byl vyvolávaný, já ani miminko jsme nebyli připravení a podle toho to taky dopadlo, celé to byla agónie plná násilí, která mě hodně poznamenala a vedla k depresím. Manžel chce, abych se na to raději vykašlala, když mě to tak ničí, myslí si, že to akorát škodí mně i miminku. Aspoň jsem se rozhodla, že do preventivního vyvolání porodu v žádném případě nejdu, další příšerný traumatický porod zažít nehodlám. Ale už opravdu nevím, jak dál, nezvládám to, představa dalších minimálně dvou měsíců diety, měření, případně inzulínu a toho stresu je pro mě nesnesitelná…
Potřebujete nutně pomoc psychologa, těhotenství není kontraindikací jízdy vlakem nebo autobusem. Vím, že je těžké přepnout z negativního uvažování, jak nic nejde do pozitivního uvažování, jak to udělat. Ale zkuste to. Každý den si naplánujte něco, co vás potěší. Třeba si vyberte a uvařte nějakou dobrotu z této kuchařky https://cukrfree.cz/cukrfree-kucharka/, vyražte někam na procházku, na výlet. Tu hodinu, co čekáte na měření glykémie, si čtěte fakt dobrou, napínavou knížku nebo se dívejte na oblíbený film, seriál, video. A nebo ještě lépe – něčím se zaměstnejte, glykémie budou po jídle hned lepší, když budete mít nějaký pohyb, než když budete sedět a ve stresu čekat.
Dobrý den,prosím o radu,jak Dobrý den,prosím o radu,jak je to s přílohami.Váží se v syrovém,nebo už uvařeném stavu?Konktétně těstoviny,nebo rýže?Děkuji.
Pokud použijete pro obsah sacharidů naši tabulku, kde píšeme např. rýže uvařená, vážíte uvařenou rýži. V nevařeném stavu použijte hodnotu uvedenou na obalu rýže.
Nové hodnoty
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat podle čeho jsou určeny nové hodnoty u tehotenske cukrovky? Já znám tu hodnotu, že tehotensky tehotensky diabetes je od hodnoty 5,6 nalacno…. Já mela netehotna pro odberech v lednu hoddnotu 5.2 a nyni tehotna 5.1 a jsem tim padem jsem diabeticka, cemuz uplne nerozumim…. Jak teď vznikla nová hranice pro teh. diabetes? Už jsem psala na víc míst a nikde mi nejsou schopni otázku zodpovědět……Moc děkuji V.
Nové limity jsou podpořené
Nové limity jsou podpořené rozsáhlou studií, což ty staré nebyly. Otázky Vám může zodpovědět tento článek: http://www.actualgyn.com/pdf/en_2014_151.pdf
Moc Vám děkuji, jste první,
Moc Vám děkuji, jste první, kdo neodpovedel „Prostě protože“…. Bohužel jsem v článku nenalezla odpověď, proč byla snížená hodnota glykemie nalacno…. Stále mi nedává smysl, že s glykemii 5,1 na konci prvního trimestru, kdy se ma životospráva skládala u piškotů a džusu, jsem diagnostikovana jako diabeticka. Nyní se tři měsíce merim- ani jednou glykemie nalacno nebyla vyšší než 4,6, hodinu po jídle nejvyšší hodnota 6,7, ale spíše bývá kolem 5,5 a dvě hodiny po jídle nejvyšší 5,4. Navíc mě zaráží stále ta věc, že před otehotnenim ma hodnota byla 5,2 s normální životosprávou a v těhotenství je ještě nižší 5,1 s nulovou životosprávou, ale je diagnostikovan diabetes…..9
Když se podíváte na zdroje,
Když se podíváte na zdroje, které jsou v tom článku, tak tam najdete odkaz na tu zmíněnou studii HAPO, která sledovala vliv glykémií na miminko. Tady v tom odkazu http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa0707943#t=article najdete potřebné výstupy, pro zjednodušení Vám může posloužit i tabulka, která je nazvaná „Frequency of Primary Outcomes across the Glucose Categories“.
Paní doktorka by Vám to určitě popsala o dost lépe.
Gestační cukrovka není diabetem, který by představoval bezprostřední riziko pro matku (pro matku představuje gestační diabetes „pouze“ riziko rozvoje klasického diabetu 2. typu v budoucnu) Hodnoty, které máte normálně mimo těhotenství, představují bezpečné glykémie pro Vás osobně. Ale ve studii se řeší vliv glykémie na miminko a tam se ukázala spojitost mezi primárním záchytem těchto glykémií a následnými komplikacemi u dítěte. Samozřejmě je ale důležité, aby diagnóza gestačního diabetu byla stanovena správně (ne na základě jedné zvýšené lačné glykémie nebo například za nestandardních situací, jako je probíhající infekce nebo užívání léků, které mohou glykémii zkreslit).
Lékař i diabetologicka sestra
Lékař i diabetologicka sestra mi daly pouze odpověď, že jsou prostě nové tabulky a tečka…. Já jsem bývala diabetologicka sestra ale na dětském oddělení, takže mám zkušenosti převážně s DM1, ale já vždy všemu potřebuju rozumět 🙂 Navíc jsem měla možnost nahlédnout i do pozadí diabetlogickeho průmyslu a vím, jak některé věci chodí… Moc Vám děkuji za odpověď, je vidět, že jste odborník-ce na svém místě a zajímáte se o problematiku do hloubky a nejen kouknutim do tabulek- moc děkuji…
Re:
Děkuji Veronice za fundované odpovědi. Ještě poznámka ke glykemiím 5,1 a 5,2 – v rámci chyby měření jsou v podstatě stejné, jen v těhotenství na ně máme přísnější kritéria z důvodu rizik pro těhotenství a plod – jak psala Veronika.
Co delat pri zvysenem cukru
Minuly tyden jsem byla na tehu cukrovce prvni dve mereni v norme. Treti odber jsem mela zvysenou hladinu cukru tedy 8,64 hranice je 8,50 tak jsem z toho trochu zmatena…poradi mi prosim nekdo jak se k teto hodnote stavit? Dekuji predem za odpoved. L.
Re: Co delat pri zvysenem cukru
Máte těhotenskou cukrovku a další informace se dozvíte na těchto stránkách – viz obsah vlevo.
Re – Jsem zoufalá
Dobrý den, děkuji za odpověď, ale nijak mi nepomohla. Jak jsem psala, mě nikdy žádný psycholog nepomohl. Cestovat někam dvě hodiny vlakem tam a dvě hodiny zpátky v pokročilém těhotenství a navíc třeba v horku je pro mě hodně náročné – už jsem zmiňovala, že se celkově necítím dobře a že těhotenství snáším fyzicky velmi špatně. Nemluvě o tom, že bych řešila problém s hlídáním staršího dítěte. Navíc z předchozích zkušeností vím, že psychologové mívají plno, obvykle vás hned tak nevezmou a a to navíc v době dovolených. Vařit mě nikdy nebavilo, takže vařit si něco nízkosacharidového mě zas tak moc nerozjaří, zato se už teď těším, jak si po porodu dám něco, na co budu mít opravdu chuť. A vyrážet na procházky – viz můj zdravotní stav – na to vždycky nemám sílu, natož třeba ve vedrech předchozích dní. Nicméně jsem poslechla radu manžela, posledních pár dní se neměřím, držím jen dietu a mám konečně pocit, že můžu zase dýchat a těšit se na miminko. Prostě bude muset stačit glykovaný hemoglobin, v případě nutnosti bych možná zvládla ty prášky proti cukrovce, ale jinak myslím, že z toho měření a stresu bych se jinak brzy zhroutila a že by to pro mě znamenalo víc škody než užitku. Vím, že pro vás emoční pohoda matky asi není moc důležitá, s tím mám u doktorů své zkušenosti ze svého zpackaného prvního porodu a z období po tom, ale já to tak cítím. Navíc se tu někde v diskusi psalo, že GDM má u nás až 20% žen a to mi upřímně přijde dost podezřelé, udělat z pětiny těhotných nemocné, když ještě před deseti lety nikdo nic podobného neřešil.
Vážená paní, jsem občasnou
Vážená paní, jsem občasnou čtenářkou této poradny a nedá mi to nenapsat Vám pár svých postřehů a podělit se s Vámi o své zkušenosti jednak z hlediska ženy, která má za sebou dvě těhotenství s cukrovkou a jednak z hlediska dětské lékařky s letitou praxí.
V prvním těhotenství jsem držela dietu opravdu svědomitě, ale nakonec jsem si i musela aplikovat insulin, ano, tato dieta je přísná a není snadné ji držet, měla jsem hlavně zpočátku docela hlad a jako milovnice sladkého jsem také dost „trpěla“. Porod byl vyvolávány a těžký, ukončený Vexem, měla jsem obrovské porodní poranění, ale život šel dál, v druhém těhotenství jsem měla jen dietu, v rámci které jsem např. 2 měsíce v kuse snídala večerní chlebík s máslem a rajčetem, protože po čemkoli jiném jsem měla vysokou glykémii, ano, není moc dobrý, ale když ho opečete v topinkovači, je to o dost lepší ;-). Občas jsem přes den zhřešila ovocem a občas i nějakým domácím moučníkem nebo čokoládou. 2. porod byl spontánní, celkem rychlý, ale také nakonec velice těžký, opět obrovské porodní poranění (viz vaše upínání se na přirozený porod – nemusí to být vždy lepší). Ale odměnou mi jsou dvě naprosto zdravé děti bez jakýchkoli známek postižení cukrovkou a to za to stálo. Vaše psaní je jen samé kňourání a hledání důvodů proč nic z toho co máte doporučené nejde, ale vůbec si neuvědomujete, že porušováním doporučené životosprávy poškozujete hlavně svoje nenarozené dítě. Nedokážete píchnout do sebe, ale byla bych moc zvědavá, jak byste snášela, když do vašeho novorozeného dítěte budou píchat jehly, aby mu brali krev a dávali kapačky, protože nic jiného ho s největší pravděpodobností nečeká a to bude jen jedna z možných komplikací včetně dlouhého pobytu na JIP apod. Pokud nejste schopna a ochotná zatnout zuby, trochu se vzchopit a dočasně se omezit, tak nevím, jak chcete vychovávat děti. Už se neutápějte prosím v sebelítosti, protože pro svoje dítě to jednoduše MUSÍTE udělat, pokud Vám na něm záleží. Pokud nemáte v dosahu psychologa, zkuste zavolat na Linku důvěry, třeba natrefíte na někoho, s kým si padnete do noty. Doufám, že můj příspěvek nevyzní moc hrubě, ale napsat jsem to musela. Nikdo nedělá z těhotných nemocné, jen jde o to předejít případným nemocem a komplikacím u těch dětí. Hezký večer.
Odpověď
Vážená paní, každý z nás je jiný a jinak snáší určité věci a jinak na ně nahlíží. Nevíte o mně skoro nic, třeba o tom, jak mi lékaři při prvním porodu zbytečně poškodili zdraví a čím vším jsme si následně já i moje rodina museli projít. Vaše porody nejspíš příliš „přirozené“ nebyly – mimochodem, když už jsme u toho, jak jste rodila? Bylo do porodu zasahováno, byly urychlovány? Měla jste možnost rodit v jiné pozici než na zádech nebo v polosedě, rodila jste v atmosféře skutečné podpory a trpělivosti? Drtivá většina žen dokáže při adekvátní podpoře a přístupu porodit i třeba větší dítě bez velkého poranění, ale tato podpora a přístup nejsou bohužel v našich porodnicích běžné. Porod je totiž možno vidět i zcela jinak než jako prosté odbavení dítěte a přistupovat k němu jako ke klíčovému duchovnímu přerodu, který může trvale ovlivnit matku i dítě. Není to tak u každého, ale u někoho ano… Nepíši mimochodem nic o porušování životosprávy, jen to, že ji špatně snáším – ale opět, netušíte vůbec nic o mých dalších zdravotních problémech a o tom, jak se momentálně celkově cítím a co vše prožívám. Váš příspěvek je velmi nadřazený, ve stylu „když jsem to zvládla já, musí to všichni bez keců zvládnout taky“. Celkem mě nepřekvapuje, že jste lékařka, protože zastrašování možnými problémy miminka a poškozování dítěte je dle mých smutných zkušeností oblíbenou doktorskou taktikou – na to přece musí slyšet každá, to by bylo, aby pak ještě měla nějaké námitky. Jinak mě překvapuje, že při vašem uvědomělém postoji jste hřešila čokoládou nebo moučníkem, to já třeba nedělám, protože takhle bych dítě neohrožovala a nepoškozovala (ironie). Jinak vaše naturalistické strašení typu“nic jiného než kapačky dítě nečeká“ je v mém psychickém stavu opravdu přínosné a za tuto porci vyděračského a opravdu nechutného zastrašování velmi děkuji. Rizika GDM obecně jsou poměrně nízká (když jde o absolutní čísla) a to už vůbec nemluvím o tom, že existují i názory, že celá problematika GDM je z větší části hrad postavený na písku. Medicína se stokrát a tisíckrát mýlila, klidně tomu tak může být i v tomto případě, většina studií na toto téma přiznává určité nedostatky a žádná není zcela dokonalá. Nemusíme chodit daleko – ještě před třemi lety platily u testu OGTT jiné hodnoty než dnes a přes tvrzení, že tyto jsou stokrát podloženější, je otázka, zda za deset nebo patnáct let nebudou platit jiné – stačí přece nějaká ještě větší a podloženější studie… A medikalizace těhotenství v posledních desetiletích je prostě fakt, který vám jako doktorce asi konvenuje, nicméně mě prostě přijde podezřelé prohlásit pětinu (podle některých až čtvrtinu) těhotných rovnou za nemocné a vystavit je stresu měření, diety a obav – každopádně pak jistě budou lepšími a poslušnějšími objekty zdravotnické péče a všech rutinních zásahů, včetně v poslední době výrazně nadužívaných císařských řezů a indukcí.
Vážená paní, nechápu, proč
Vážená paní, nechápu, proč píšete do této poradny. Pokud nevěříte lékařům ani studiím, které mohou být za čas překonány (což se může stát), tak proč se zde ptáte lékařky na názor? Věřím, že Váš předchozí porod nemusel být podle Vašich představ, ale věřte tomu, že se stávají i mnohem horší věci. Přeji Vám hodně štěstí u porodu, ale také trochu toho potřebného nadhledu.
Kašel
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak přistupovat k měření v době nemoci (virózy) a zda ovlivňuje glykémie dlouhodobý chronický kašel. Děkuji, Lenka.
Re: Kašel
Akutní onemocnění přechodně zvýší glykémie. Jeden až dva dny nehrají roli, pokud ale stav a vyšší glykémie trvají déle, je třeba je řešit jako obvykle.
Trvale zvýšené hodnoty nalačno
Dobrý den,
mám těhotenskou cukrovku, už skoro měsíc si měřím glykémie, přes den v pořádku, nalačno po ránu ale pořád něco přes 6. Zkoušela jsem samozřejmě různé úpravy jídelníčku, různé druhé večeře i bez druhé večeře, pohyb mám, ale je to pořád stejné. Dlouhý cukr mám sice při horní hranici, ale v normě. Diabetoložka mi napsala metformin, ale já k němu nemám důvěru, nechci brát zbytečně léky, mám z toho špatný pocit. Inzulín si také píchat nechci. Do termínu mám cca 6 týdnů, hrozí dítěti (zatím vše v pořádku, dítě jen trošku větší, ale to my máme v rodině, není to cukrovkou) nějaké extrémní riziko, pokud nebudu brát léky ani inzulín, jen držet dietu? Děkuji za odpověď.
Re: Trvale zvýšené hodnoty nalačno
Šest týdnů je bohužel dostatečně dlouhá doba na rozvoj komplikací, proto vám nemůžu doporučit vyšší ranní glykémie neřešit.
Ketony v moči
Dobrý den. Mám na Vás dotaz ohledně ketolátek v ranní moči. V dia poradně mě dia sestra děsila, že ketony jsou vážně nebezpečné pro plod,že způsobují poškození mozku a inteligenci miminka… Nikde jsem se ale o tak vážné škodnosti ketolátek nedočetla. Nemysli se tím opravdu velké množství? Mám totiž ketolátek v moči téměř každé ráno,měřím moč papírky. Mam většinou zabarveno na první čtvereček,někdy na dva. Glykémie dobrá,hlad nemám,jedla jsem den před tím i večer normálně. Nevím,zda to mám nějak hrotit, nebo takové stopové množství nevadí? Přes den ketolátky v moči nemám. Děkuji moc za odpověď
Re: Ketony v moči
Tak snad vás uklidním, že jsem o škodlivosti zcela fyziologické ranní těhotenské ketózy rovněž nikde nečetla. Pokud má sestřička odkaz na nějakou práci, která by tvrdila něco jiného, budu za ni moc vděčná. Podle současných znalostí je to zcela v normě.
Tehu cukrovka
Dobry den. Moje OGTT ve 29tt bylo 5,07-9,33-9,30. Kvuli vysoke hodnote po 2hod od zateze dochazim do diabet poradny, kde jsem dostala glukometr. Ranni hodnoty nalacno mam v poradku, hodinu po jidle take ale co se tyce hodnot po 2hod po jidle mam vetsinou vyssi. At jim co jim, ty hodnoty po 2hod po jidle ne a ne spadnout. Je hodne spatne kdyz mi tyto hodnoty po 2hod nechteji moc klesat? Cetla jsem, ze nejzavaznejsi je, kdyz jsou vysoke hodnoty rano nalacno. Ja to mam spise naopak, rano OK ale 2hod po veceri vyssi. Je to hodne vazne?
Re: Tehu cukrovka
Ve vašem případě tedy bude vhodnější měření 2 hodiny po jídle, norma je do 6,7. Jsou stejně důležité jako jiné glykémie a měly by být v normě. Největší vliv na ni mají sacharidy ve stravě a ty lze snížit (a přidat bílkoviny, zdravé tuky a zeleninu).
Ovlivněný výsledek měření
Vážená paní doktorko,
chtěla bych se zeptat, zda je dle mé doktorky pravda, že pokud se změřím hodinu po tom, co jsem měla něco sladkého, tak se cukr dostane rovnou k miminku a já ho nenaměřím?
Děkuji za odpověď
Re: Ovlivněný výsledek měření
Plod má stejnou glykémii jako vy. Je jedno, jestli po bramboře nebo po sladkém. Pokud vám ale dietní chyba projde (glykémie za hodinu je v normě), neznamená to, že projde i příště. Na výslednou glykémii má vliv celá řada dalších faktorů, které příště nemusí být stejně příznivé.
těhotenská cukrovka
DObrý den, na opakující test po porodu je doporučení jít 3 – 6. měsíc. Plně kojím, bude problém jít až třeba v roce dítěte? Četla jsem, že výsledek kojení může zkreslit. Děkuji za radu.
Re: těhotenská cukrovka
Není problém. Ale není nutné test odkládat, až zcela přestanete kojit. Výsledky zkreslí kojení těsně před testem a během testu, jinak lze.
Ráda bych přidala svou
Ráda bych přidala svou zkušenost: po pozitivním OGTT jsem dostala dietu. Nevadilo mi omezení sacharidů, ale pro mě až ,,nesmyslná“ dieta, která nezohledňovala mou fyzickou zátěž apod. Dietu jsem si nakonec upravila tak, že jsem jedla mnohem častěji např. i po hodině a doporučené množství potravin na den jsem téměř zdvojnásobila. Samozřejmě jsem vyřadila jednoduché cukry a potraviny, po kterých jsem měla vysoké hodnoty a naopak jsem zařadila více ovoce, ořechů, jogurtů, sýrů apod. dle chuti (vždy jsem se snažila o dodržení stanovených hodnot hodinu po jídle). Nakonec jsem byla téměř ,,nucena“ k indukci před termínem prý z důvodu, že jsem přibrala jen 6 kilo. Dcera měla necelá 3kg a je úplně zdravá, nejsem si ovšem jistá jak bych dopadla kdybych dietu držela, tak jak mi doporučili na diabetologii.
Re: Ráda bych přidala svou
Netuším, jakou dietu vám doporučili na diabetologii, ale v každém případě je individuální postup v pořádku. Žádné obecné doporučení ho nenahradí. Některá žena musí mít přísnější dietu, aby měla výbornou kompenzaci, u někoho stačí volnější.
Přírůstek 6 kg je zcela v pořádku a není důvodem k indukci.
Tehotenska cukrovka
Dobry den. Byla jsem na testu tehotenske cukrovky, hned prvni vysledek odberu krve byl 5,8 a test tedy nepokracoval. Dale jsem byla odeslana do poradny, kde jsem se dostala az za mesic, dnes 31.tyden. Dostala jsem hned dietu bez dalsiho vysetreni. Na domaci testovani pouze testovaci prouzky na moc. Zadny glukometr, nic. Dalsi kontrola az za mesic s kontrolnim odberem krve. Nechapu jak po jednom jedin vysledku muzou hned diagnostikovat cukrovku a naridit omezeni, kdyz si to vlastne ani nemam jak hlidat. Akorat me to vydesilo. Predem dekuji za odpoved.
Re: Tehotenska cukrovka
Tak to je obojí v rozporu s doporučeným postupem – jak diagnóza, tak sledování cukrovky bez glukometru.
snizeni davek inzulinu konec 37 tt
Vážená paní doktorka,
chtěla bych se zeptat, co z hlediska těhotenstvi znamena, kdyz se zacnou snizovat davky inzulinu na konci 37 tt, dosud bylo spise zhorseni, znamena to, ze se blizi porod, ci je to naprosto prirozeny jev, nocni inzulin mam stejne vekou davku, snizuji kratky pred jidly v radu jednotek, mam GDM na inzulinu… dekuji za odpoved, s pozdravem Jana
Re: snizeni davek inzulinu konec 37 tt
Mírné snížení je ok. Velké snížení může znamenat výrazněji stárnoucí placentu a vyžaduje hospitalizaci.
Jaké jsou hodnoty v normě?
Dobrý den, z OGTT testu mi byla zjištěna těhotenská cukrovka (hodnoty 5-11,7-8,5). U diabetoložky jsem byla poučena o dietě, smím denně 250g sacharidů. Dietu dodržuji. Teď po měsíci jsem byla na kontrole, výsledky následující: na lačno 4,1, moč nález 0, hodnota HbA1c je 35 a v poradně jsem měla cca 1,5 hodiny po jídle při odběru z prstu 6,6 (snídala jsem jogurt 150g s ovocem asi 100g). Paní doktorka se na výsledek nijak netvářila, o hodnotě na lačno prohlásila že je celkem dobrá a o glykovaném hemoglobinu že uvidíme příště. Nelíbil se jí odběr po jídle v hodnotě 6,6. Ovšem žádné doporučení jsem nedostala (a to i přes mé dotazy), ani glukometr na měření, další kontrola za měsíc. Celkem mě to znepokojilo, podle toho co jsem se dočetla na internetu by to mělo být celkem v normě. Prosím o vaše vyjádření a případně sdělení, jaké hodnoty jsou v normě (i ten glykovaný hemoglobin). Nechci ublížit miminku. Moc vám děkuji za odpověď.
Všechny výsledky jsou v
Všechny výsledky jsou v pořádku a není důvod Vás strašit.
Re: Jaké jsou hodnoty v normě?
Hodnoty máte v normě, ale nelíbí se mi, že nemáte k dispozici glukometr. Kontroly jednou za čas v ordinaci jsou nedostatečné. Máte na glukometr nárok.
První odběr na OGTT
Dobrý den, byla jsem na odběru na OGTT a lačná glykemie byla 5,2. Poslali me domu a přijdu na nový odběr. Par dní předem jsem měla obrovsky stres, nebylo mi dobře a popijela jsem colu. Mohlo to testy ovlivnit? Nyní jím a piju správně, co mohu ještě udělat, aby byl test v pořádku? V případě pozitivity mám vysadit vitamíny pro těhotné? Kvůli obrimu miminku, manžel po narozeni vážil pres 4kg. Mám strach, že mi to po porodu zůstane. Jsem štíhlá, aktivně jsem sportovala. Zatim jsme nabrala 7 kg, před otehotnenim jsem měla 60 kg a 170 cm. V prvním trimestru byla glykemie zcela v pořádku – 4,6. Děkuji za odpověď, jsem ze všeho teď vystresovana a bojím se o miminko
Re: První odběr na OGTT
Bezprostřední stres má vliv. Pár dnů předem…bych nebrala v potaz. Test se zopakuje a uvidí se.
Nespavost a hodnoty na lačno
Vážená paní doktorko,
mám problém s vyššími hodnotami na lačno (kolem 6), měla bych dostat inzulín, jenže problém je, že se neměřím po osmi hodinách lačnění. Od druhé půlky těhotenství mě trápí nespavost, navíc mám pořád citlivější žaludek a nevydržím nalačno. Moje problémy se spánkem vypadají asi takhle: mezi desátou a jedenáctou si dám druhou večeři, kolem dvanácté (má běžná doba) jdu spát, ale převaluju se a prostě neusnu, takže nakonec dostanu příšerný hlad a třeba ve dvě ve tři si prostě musím něco dát (a kousek zeleniny ten hrozný hlad rozhodně nezažene). Usínám často až k ránu, mezi sedmou a osmou ale musím vstávat a starat se o syna. Když se po probuzení vzbudím a měřím nalačno, má to vůbec smysl, když jsem unavená, nevyspalá a jedla jsem třeba čtyři hodiny předtím? Zkoušela jsem nespavost řešit, ale nic mi nepomáhá, se synem jsem to měla také a pomohl až porod… Děkuji za odpověď.
Re: Nespavost a hodnoty na lačno
Jasně, v tomto případě se nejedná o hodnoty nalačno a je třeba je takto posuzovat. Na druhou stranu – musíte mít ke každému jídlu sacharidy? I v noci? Kromě zeleniny jsou i další věci, které sacharidy nemají nebo jich mají velmi málo oproti pečivu atd.
Večeře před testem
Dobrý den, zítra jdu na test OGTT. Co a v kolik hodin mám večeřet? Na odběr se mám dostavit v 7:45. Děkuji za odpověděl
Re: Večeře před testem
Měla byste být alespoň 8 hodin nalačno.
Test OGTT ve druhém těhotenství
Dobrý den, ačkoliv jsem nepatřila do žádné z rizikových skupin, skončila jsem bohužel v prvním těhotenství na inzulinu (cca 3 jednotky 3x denně). Nyní jsem těhotná podruhé. Kapacity diabetologů bohužel přes prázdniny nestačí, takže jsem na OGTT objednaná až na 15. tt (bylo mi sděleno, že by měl proběhnout nejpozději do 12. tt). Od 10. tt proto na radu své gynekoložky preventivně držím dietu (zatím jsem zcela vynechala klasický cukr a vše, v čem je obsažen, a snažím se dodržovat rozestupy mezi jídly).
Nemám ale jasno v následujících věcech:
1.) Jak moc přísnou dietu mám nyní (11. tt) dodržovat, než budou provedeny testy, které následně vyhodnotí na diabetologii a dají mi konkrétní doporučení pro mou osobu?
2.) Před testem OGTT by žena údajně měla jíst „normálně“, tzn. včetně běžných cukrů apod., aby nebyly výsledky zkresleny. Má tedy test smysl, když v té době budu již několikátým týdnem dodržovat dietu?
3.) Nestačilo by místo testu OGTT jen změřit lačnou hodnotu a dál se řídit měřením hodnot po jídle pomocí glukometru?
Předem moc děkuji za odpovědi.
Re: Test OGTT ve druhém těhotenství
Kéž by se každá i zcela zdravá žena stravovala tak, jak vám poradila vaše gynekoložka. Pokud jste na zdravé stravě déle a hodláte v ní pokračovat, i když bude test negativní, není třeba kvůli testu nic měnit. Výrazné omezení sacharidů těsně před testem může zkreslit výsledky. Problém je, když se pak žena po testu vrátí k jich obvyklé konzumaci, protože může mít neodhalenou cukrovku. Dlouhodobá zdravá strava je prevencí cukrovky. Varianta 3 je také možná.
Homeopatika
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jak je to s homeopatikama, jestli se můžou užívat při těhotenské cukrovce. Chci je užívat před porodem a během porodu, ale někde jsem vyčetla, že obsahují cukr, tak se chci zeptat na Váš názor, jestli je můžu nebo ne.
Děkuji za odpověď. Denisa
Re: Homeopatika
S homeopatiky problém není – to množství cukru v nich je zanedbatelné.
Jsem zoufalá
Dobrý den,
před pár dny jsem vám psala o tom, jak jsem zoufalá z diagnózy i měření, teď reaguji na vaši odpověď z 24.7. Na našem malém městě žádný jiný psycholog není, musela bych jezdit daleko vlakem nebo busem, což teď není reálné. Navíc jsem v životě vyhledala pomoc psychologů opakovaně a nikdy mi žádný nepomohl. Je to všechno spíš čím dál horší, před měřením kolikrát brečím a přijde mi, že mě to pořád víc bolí, nenávidím to a celou tu hodinu do měření se klepu, jak to teď vyjde. A když to vyjde špatně, tak jsem zoufalá a brečím další hodinu. Ranní lačné glykémie mám vždy vysoké a to jsem zkusila jíst večer na druhou večeři třeba i ten večerní chlebík, ale přijde mi vyloženě hnusný a a když ho s velkým přemáháním sním, je mi z něj vysloveně fyzicky zle a na zvracení. Bez druhé večeře být nemůžu, to je mi špatně hlady. Celkově teď snáším těhotenství hodně špatně, mizerně spím, jsem pořád unavená, bolesti zad, neustálé pálení žáhy atd. atd…. ta cukrovka s dietou je poslední kapka. Kolikrát nemám ani sílu vařit, natož vymýšlet něco nízkosacharidového, je to ostatně dost těžké, protože třeba mé oblíbené věci (těstoviny, domácí pizzu, klasické omáčky, sladká jídla typu ovocné knedlíky…) nemůžu. Maso moc ráda nemám, před časem jsem zkoušela i vegetariánství. Ryby od malička nejím, na luštěniny nemám chuť od začátku těhotenství a na samotnou zeleninu nejsem moc zvyklá, miluju spíš ovoce jako banány nebo melouny, kterým se zrovna ládovat taky nemůžu… Prostě pořád dokola řeším, co jíst a nakonec sice vždycky něco jakžtakž přijatelného vymyslím, ale většinou si moc nepochutnám a pořád mám chutě na něco jiného. Volala jsem na diabetologii, chtějí mi kvůli těm hodnotám (hlavně nalačno) napsat inzulín, ale to prostě nedám, stresuje mě i píchání do prstu, natož jinam, to ani omylem nezvládnu. Od té diagnózy jsem jenom ve stresu a skoro pořád brečím, mám strach o dítě, co by se mu všechno mohlo stát a jak tahle diagnóza ovlivní porod, protože všechny mé psychické problémy začaly právě po tom příšerném prvním porodu, který byl vyvolávaný, já ani miminko jsme nebyli připravení a podle toho to taky dopadlo, celé to byla agónie plná násilí, která mě hodně poznamenala a vedla k depresím. Manžel chce, abych se na to raději vykašlala, když mě to tak ničí, myslí si, že to akorát škodí mně i miminku. Aspoň jsem se rozhodla, že do preventivního vyvolání porodu v žádném případě nejdu, další příšerný traumatický porod zažít nehodlám. Ale už opravdu nevím, jak dál, nezvládám to, představa dalších minimálně dvou měsíců diety, měření, případně inzulínu a toho stresu je pro mě nesnesitelná…
Re: Jsem zoufalá
Potřebujete nutně pomoc psychologa, těhotenství není kontraindikací jízdy vlakem nebo autobusem. Vím, že je těžké přepnout z negativního uvažování, jak nic nejde do pozitivního uvažování, jak to udělat. Ale zkuste to. Každý den si naplánujte něco, co vás potěší. Třeba si vyberte a uvařte nějakou dobrotu z této kuchařky https://cukrfree.cz/cukrfree-kucharka/, vyražte někam na procházku, na výlet. Tu hodinu, co čekáte na měření glykémie, si čtěte fakt dobrou, napínavou knížku nebo se dívejte na oblíbený film, seriál, video. A nebo ještě lépe – něčím se zaměstnejte, glykémie budou po jídle hned lepší, když budete mít nějaký pohyb, než když budete sedět a ve stresu čekat.
Dobrý den,prosím o radu,jak
Dobrý den,prosím o radu,jak je to s přílohami.Váží se v syrovém,nebo už uvařeném stavu?Konktétně těstoviny,nebo rýže?Děkuji.
Vazi se v uvarenem stavu,
Vazi se v uvarenem stavu, taky jsem byla poucena 😉
Re: Dobrý den,prosím o radu,jak
Pokud použijete pro obsah sacharidů naši tabulku, kde píšeme např. rýže uvařená, vážíte uvařenou rýži. V nevařeném stavu použijte hodnotu uvedenou na obalu rýže.