Vyberte stránku

2 185 komentářů

  1. Irena

    Měření po dvou hodinách
    Dobrý den, paní doktorko.
    V diabetologicke ambulanci mi bylo sděleno, že se mám měřit po jídle pouze po dvou hodinách.
    Zde na stránkach jsem se dočetla, že se má měřit po hodině a ještě si nastavit budík (prosím a je to hodina od započetí jídla nebo hodina po skončení jídla?).
    Jak mám postupovat ohledně svého lékaře? Děkuji.

    Odpovědět
    • Hana Krejčí

      Re: Měření po dvou hodinách

      Toto je otázka zvyklostí pracoviště. Měření je od začátku jídla. My jsme vypozorovali, že řada žen má hodnotu po 2 hodinách v normě, třeba i mnohem nižší než 6,7, ale za hodinu jim to vylítne nad 7,8, proto dáváme přednost měření za hodinu. V individuálních případech to ale může být jinak (např. u žen, které měly vyšší hodnotu ve 120. min OGTT). Můžete vyzkoušet obojí a zjistit, kdy to měření dává větší smysl.

      Odpovědět
  2. Čapková

    hodnoty glikemie
    Dobrý den,

    ráda bych se zeptala, proč je hodnota glikemie na lačno v pořádku do 5,6 a u těhotných je limit jen 5,1

    Děkuji

    Odpovědět
  3. lucie

    oGtt pozitivní
    Dobrý den, paní doktorko,
    jsem ve 27.týdnu těhotenství, je mi 37 let a byla mi zjištěna těh.cukrovka- výsledky oGtt- 4-9,3-9,4. Byla jsem odeslána do dia poradny a doporučena dieta. Doma mám vlastní glukometr, měřila jsem se už pravidelně dříve, hodnoty na lačno jsem měla vždy lehce přes 4. Minulý i tento týden (ještě před dietou) jsem měla 2h po jídle 4,5-4,7. Problém spočívá v tom, že nyní mám nařízeno jíst často a to mi teda vůbec nepasuje. Měřit se mám už brzo ráno v 6:30 a posl.jídlo ve 20h. Jelikož spím 10-11h ( chodím spát okolo 23h) vůbec nevím jak to provozovat. Spím do 10h a to už bych měla mít min.2 jídla v sobě. Jsem zvyklá jíst 4x denně a hlad jsem nikdy neměla ….Jsem spíš sova a přijde mi divné, že mám teď vše změnit. 2 dny se snažím to dodržovat a výsledek je ten, že jsem unavená, nevyspaná,ve stresu, mám víc hlad a to je špatně. Otázka na Vás je- můžu mít stejný biorytmus jako před tím? Nestačí mi 4 jídla denně?Doposud jsem se cítila odpočatá a velmi dobře,.Od začátku gravidity jsem přibrala jen 1kg, obávám se, že dieta mi ubere nějaká kila. Jsem štíhla, cukrovku jsme v rodině nikdy neměli. Děkuji za odpověď.Lucie

    Odpovědět
    • Hana Krejčí

      Re: oGtt pozitivní

      Nevidím důvod, proč byste měla kvůli cukrovce překopávat svůj zaběhlý denní rytmus, počty jídel nebo spánkový režim. Nemějte to však vašemu pracovišti za zlé. My jsme také spoustu věcí přehodnotili až časem, až jsme si osahali, které z vyčtených doporučení fungují a kreré ne a u kterých je to jedno. Dříve jsme také trvali na 6 malých jídlech denně. Nyní je dále doporučujeme, ale jen těm, kterým to tak vyhovuje. 4 jídla jsou v pohodě, pro léčbu jsou zásadní hodnoty glykémie – nalačno a po vašich 4 jídlech – jsou-li v normě, není třeba nic měnit.

      Odpovědět
  4. Ivana

    Lačná těhotenská cukrovka
    Dobrý den ,v 15tt mi ze zily byla zjištěna těhotenská cukrovka hodnota 5,1 a 5,8 na lačno.od te doby měřím hlídám a ta celé tři měsíce přes den hodnoty v pořádku i bez diety když jim cokoliv a lačná se ani nehorší ani nelepší glukometr tedy měří všelijak veliké rozdíly po opakovaném měření ale v průměru za poslední tři měsíce je stále lačná cca 5,7 .to jsem zkoušela dietu ,až 8j nočního inzulínu ,léky v tabletách a hodnoty stále stejné. Nyní jsem 26tt. Vše ostatní tlak,otoky ,test štítné žlázy ,moc ,váha vše je v pořádku i miminko má ideální váhu.chci se zeptat zda pokud toto budu hlídat dál neléčitelné jen hlídat zda ke zhoršení nedochází a případnou takto mírně zvýšenou jen lacnou glykémii budu ignorovat hrozí velké riziko ??? Zároveň jsem v inv.duchodu kvůli úzkostné poruše jsem psychicky hodně zvysene nervózní člověk a tedy je i možné že žádnou cukrovku nemám a vše je jen malinko zvýšené ze stresu když se nehorší ani s postupujícím tehu.? Je to již me třetí těhotenství v prvních dvou ani před tehu nebyl u mě s cukrem žádný problém.dekuji za odpověď.

    Odpovědět
    • Hana Krejčí

      Re: Lačná těhotenská cukrovka

      Je třeba zohlednit spoustu dalších věcí – které hodnoty převažují, jak se vyvíjí glykovaný hemoglobin, jak miminko roste atd. To takto na dálku nelze a je třeba, abyste probrala se svým diabetologem.

      Odpovědět
  5. Josefína

    Ovlivnění oGTT
    Dobrý den,

    byla jsem na oGTT a po vypití roztoku jsem se procházela na čerstvém vzduchu, protože mi pořád bylo na zvracení uvnitř čekárny. Je tedy možné, že jsem nevědomě ovlivnila výsledky testu? (Výsledky po ještě nemám vyhodnocené, ale hodnota glykémie nalačno byla 4.)

    Děkuji,

    J.

    Odpovědět
    • Hana Krejčí

      Re: Ovlivnění oGTT

      Vliv to mít mohlo, ale samozřejmě také záleží, jak moc intenzivní to procházení bylo.

      Odpovědět
  6. Sofie

    Vyvolání porodu
    Dobrý den,
    jsem ve 38. týdnu, beru metformin a hodnoty mám s ním v normě, jinak je vše v pořádku, miminko je naprosto tabulkové. Bylo mi ovšem řečeno, že s GDM nelze takzvaně „přenášet“ (dávám do uvozovek, protože o skutečném přenášení lze hovořit až po ukončeném 42. týdnu), tj. rodit po termínu. Můj předchozí porod byl ovšem zbytečně vyvolávaný a následně velmi problémový a traumatický. Upřímně, považuji vyvolávání porodu bez velmi závažného a akutního důvodu za maximální hloupost a aroganci, protože když tělo matky ani dítě nejsou na porod připravené, tak to často nedopadne dobře (nejen moje zkušenost). Chci tedy vědět, jestli u (zejména kompenzované) GDM existují skutečně tak závažné důvody (třeba nějaká statisticky opravdu významně vyšší rizika) pro tyto dle mého názoru násilné zásahy do těhotenství a do tak složitého a jemně vyladěného procesu jako porod. A srovnávaly se třeba opakovaně výsledky předčasně indukovaných porodů (kvůli GDM) s výsledky GDM porodů ve 41. a 42. týdnu? Já už jsem rozhodnutá, že na indukci do konce 42. týdne tak jako tak nepřistoupím, samozřejmě pokud k tomu nebude opravdu vážný důvod, nicméně by mě zajímalo, proč se indukce porodu dnes bere na tak lehkou váhu a proč se neberou v potaz její možné následky, které mohou být skutečně závažné a dlouhodobé, zejména co se týče traumatu na straně matky – opět nejde jen o moji zkušenost, znám bohužel více žen, které si díky indukci prošly skutečným hororem (i když jistě existují i ženy, které vyvolání porodu uvítají nebo které ho zvládnou dobře – třeba proto, že jejich tělo už je v podstatě na porod připraveno). Děkuji za odpověď-

    Odpovědět
    • Hana Krejčí

      Re: Vyvolání porodu

      Máte pravdu, že u výborně kompenzované těhotenské cukrovky není důvod k zasahování do termínu porodu, na což pamatuje i doporučený postup – ke stažení zde: http://www.tehotenskacukrovka.cz/OGTT_jak_se_zjisti_tehotenska_cukrovka_GDM – lze se na něj odvolat, pokud by ve vaší porodnici chtěli postupovat jinak. Jen upozorňuji, že vyvolání porodu může mít někdy ještě jiný důvod, který s cukrovkou nemusí souviset.

      Odpovědět
  7. Katka, 38tt

    Rychle cukry
    Dobry den, stale mi vrta hlavou jedna vec. Vsude se pise, ze rychle cukry musime z jidelnicku uplne skrtnout. Ja jsem vsak obcas zhresila (par susenek, zmrzlina), ale hodnoty cukru jsem po hodine mela vzdy v norme. Je to tedy opravdu takovy problem jist tato jidla, kdyz si uhlidam glykemie? Nebo cemu jinemu to vadi? Predem dekuji za Vasi odpoved.

    Odpovědět
    • Hana Krejčí

      Re: Rychle cukry

      Pokud vám občasné dietní chyby prošly, žádný problém. Glukometr je rozhodčí toho, co můžete a co ńe (a doufat, že měří správně). Některým ženám s těhotenskou cukrovkou neprojde bez inzulinu ani malý krajíček chleba ke snídani, natož něco sladkého.

      Odpovědět
  8. Šárka Moulíková

    Létání
    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to s létáním s těhotenskou cukrovkou? Jsem v 17 tt a bylo mi řečeno, že jsem měla zvýšené hodnoty 5,5 při krevním testu. Test se proto bude opakovat. Jde mi o to, že mám ve 20 tt absolvovat služební cestu do zahraničí v délce letu cca 3 hodiny. Výsledky druhého krevního testu budou tedy relativně čerstvé a předpokládám, že v případě zvýšených hodnot nestihnu další testy. Je bezpečné cestu absolvovat? Dle gynekologa by krátký let neměl vadit. Děkuji Vám za odpověď.

    Odpovědět
    • Hana Krejčí

      Re: Létání

      Přeji vám příjemný let 🙂 – cesta letadlem není žádný problém.

      Odpovědět
  9. Marie

    Množství sacharidů
    Dobrý den,
    prvním testem nalačno jsem s hodnotou 5,9 neprošla, byla jsem poslána domů s tím, že nemám do opakování testu jíst sladké, pít sladké + žádné ovoce. Jsem obézní, nyní v 28 tt, ale jím zdravě, od začátku těhotenství jsem nic nepřibrala. Před těhotenstvím se mi nedařilo váhu ani zdravou stravou snížit. Těhotenství problémové, od počátku jsem v pracovní neschopnosti. Po třech dnech byl test opakován s hodnotou nalačno 4,92, byl mi tedy podán roztok s glukózou a výsledky po hodině 13,29 a po dvou hodinách 14,87. Tyto hodnoty mě hodně vyděsily, chci se zeptat, zda se u takto špatných hodnot ihned nasazuje inzulín, případně tabletky nebo se i takto špatné hodnoty dají korigovat dietou. Zároveň mě znepokojuje, že hodnota po dvou hodinách byla vyšší než po hodině. Nemyslím, že by šlo o chybu měření, odběr byl proveden přímo v centru s laboratoří, kdy krev pravidelně odnášeli. Dietu držím už od první glykémie nalačno (víc než týden) od zjištění výsledků sacharidy přesně počítám. Na diabetologii jsem ještě nebyla, bude mi teprve vystavená žádanka, glukometr z diabetologie tedy zatím nemám. Proto jsem ze strachu o dítě nasadila k jídlu jako pečivo pouze večerní chléb. Za den se vejdu s množstvím sacharidů do 100 g, chci se zeptat, zda tímto nízkým množstvím nemůžu uškodit dítěti? Existuje nějaká minimální hodnota sacharidů, kterou musím za den přijmout? Za dobu této diety (cca něco přes týden jsem zhubla 1,5 kg) Mám strach zařadit klasický chléb, jelikož dnes s vypůjčeným glukometrem měřeno nalačno 4,3 mmol/l, hodinu po snídani s obsahem sacharidů 8,4g naměřena hodnota 6,5 mmol/l. Vím, že hodnota po snídani je v normě, nicméně dle mě, k poměru přijatých sacharidů je i tak vysoká a neumím si představit jak by vypadala po zařazení klasického chleba. Omlouvám se za dlouhý dotaz a předem děkuji za odpověď.

    Odpovědět
    • Hana Krejčí

      Re: Množství sacharidů

      Podle výsledků OGTT nelze soudit, jak se cukrovka bude vyvíjet a zda bude nutný inzulin. A vyšší hodnoty rozhodně automaticky neznamenají potřebu léčby inzulinem. Výhoda je, že máte normální glykémie nalačno, hodnoty po jídle se dají v naprosté většině případů zvládnout úpravou stravy bez inzulinu. Dolní hranice na příjem sacharidů není. Sacharidy nejsou po vaši výživu (a tím ani dítěte) nijak zásadní. Dopřejte si dostatek bílkovin spolu s přirozenými tuky, které ty bílkoviny v normálních potravinách doprovází (maso, ryby, vejce, sýry…). Dopřete si také zdravé rostlinné tuky (kvalitní oleje, ořechy, semínka, avokádo…) a spoustu zeleniny – ideálně ke každému jídlu. Malý váhový úbytek u obézních v těhotenství nevadí (potvrzeno studiemi). Což ale neznamená, že byste měla hladovět a strádat – k tomu ale nepotřebujete zrovna sacharidy. 6,5 po snídani je výborný výsledek, jen tak dál. Klasický chleba netřeba. Aby se vám kupované večerní pečivo nepřejedlo, zkuste i domácí nízkosacharidové pečivo – na internetu už je spousta receptů. Některá jídla, např. vaječná omeleta se zeleninou ke snídani se obejde i bez pečiva. 

      Odpovědět
  10. Tereza

    glykémie po porodu
    Dobrý den,
    prosím o radu, jsem cca měsíc po porodu, v těhotenství těh. cukrovka s inzulinem, po porodu mi u sladkých jídel leze glykémie hodinu od začátku jídla od cca 8 do 9,5 … ostatní jídla, cca dle dietních omezení z těhotenství (275 g S) jsou do 7 mi, lačné glykémie se mi pohybují 5,3 – 5,6 – měřeno glukometrem z prstu … jsou vyšší glykémie po sladkých jídlech u lidí s poruchou tolerance cukrů? anebo je to běžné i u „zdravého“ čověka?

    A ještě bych se zeptala, v těhotenství se vyšetřuje hladina cukru po 60 min a po 120 min, klasický OGTT, který mě za nějakou dobu čeká se vyšetřuje jen po 120 min, proč tomu tak je? a vynechává se právě ta hodnota po 60 min? jen mě napadá, když mi budu hodnoty 60 min od začátku jídla lítat nad 7,8 (do těch 10ti), ale klasický OGTT po 120 min nic neukáže – tj. glykémie stihne klesnout pod hranici? tak zda je vše v pořádku? a porucha tolerance cukrů není přítomna? chápu správně, že tento test je jen pro diagnostiku DM2, resp. prediabetes?

    Předem moc děkuji za odpověd,
    s pozdravem,
    Terka

    Odpovědět
    • Hana Krejčí

      Re: glykémie po porodu

      Cukrovka má odeznít během šestinedělí, jestli jste měsíc po porodu, dejte tomu ještě čas. Možná se ale ukáže, že mírná porucha přetrvává (možná byla přítomná už před těhotenstvím) a sladká jídla vám zkátka nesvědčí a svědčit nebudou. Zdravý člověk má i po sladkých jídlech hodnoty v normě, tedy do 7,8, často i nižší.
      Těhotenská cukrovka se testuje jinak než jiná cukrovka nebo prediabetes – pro hodnotu v 60. min nebyla u všeobecné populace na rozdíl od těhotných určena normální hodnota a pro diagnostiku je dostačující měření ve 120. minutě. Více o odlišnostech také zde: http://www.tehotenskacukrovka.cz/OGTT_jak_se_zjisti_tehotenska_cukrovka_GDM

      Odpovědět
  11. Jana N.

    Ovlivnění glykemie
    Dobrý den, paní doktorko, mám těhotenskou cukrovu na dietě a chtěla bych se zeptat, jak je to s hodnotami po jídle – všude se píše, že je nutné udržovat hodnoty jako u zdravého člověka a já jsem našla, že těm nepřekročí hladina glykemie hodnotu 6,5 – proč je tedy v těhotenství dovoleno až 7,8? Mívám hodnoty právě na té horní hranici a tak řeším, jestli ještě ubrat na sacharidech nebo ještě lépe přidat pohyb, jen nevím, jestli je to vhodnější před nebo po jídle? A ještě se chci zeptat – pokud mi v pohodě prochází větší dávky ovoce (hodnoty do 6 po 30 gramech sacharidů v ovoci), můžu si ho dopřát víc? Někde jsem totiž četla, že fruktózu v něm glukometr nezměří…?

    Jinak moc děkuji za tuto poradnu, škoda jen, že v této sekci nefunguje vyhledávání, protože vy vám to určitě ušetřilo řadu času při odpovídání na už dříve zodpovězené otázky.

    Odpovědět
    • Hana Krejčí

      Re: Ovlivnění glykemie

      Normální hodnoty po jídle jsou sporné, zatím platí hodnoty do 7,8 s tím, že pacientkám říkáme čím nižší, tím lepší a také aby po každém jídle nebyla hodnota na této horní hranici, ale raději níže (je totiž třeba brát v úvahu i chybu měření – tak aby byla jistota, že hodnota není ve skutečnost nad). Pokud je tedy hodnota často na této hranici, pak je snížení sacharidů na místě. Pohyb po jídle také funguje bezvadně, ale zpravidla není možný po každém jídle. U sacharidů také dbejte na druh – lépe se chovají celozrnné druhy než bílé. Pokud prochází více ovoce, klidně si dopřejte, fruktózy v rámci ovoce v celku se nebojíme.
      Děkuji za ocenění stránek i za tip na vylepšení – proberu s webařem.

      Odpovědět
  12. Tereza

    Cukrovka po porodu…?
    Dobrý den, moc děkuji za vaši poradnu, čerpala jsem z ní celé těhotenství s cukrovkou a moc mi pomohla, proto se na vás obracím i teď. Aktuálně jsem dva měsíce po porodu a čistě ze zvědavosti jsem si poslední dny párkrát po jídle změřila cukr – a výsledky mě vyděsily. Hodinu po – na můj vkus malé – snídani se vyšplhají přes 8 (snídám třeba jen půl housky se zeleninou a sýrem nebo dva malé plátky chleba, což mi v těhotenství procházelo), občas vyskočí i přes den po hlavním jídle (dávám si o něco větší porce příloh než v těhotenství, ale rozhodně se nepřejídám, protože hubnu), lačná glykemie je ok (kolem 5). V těhotenství jsem měla cukrovku od 12tt (v prvním těhotenství od 24tt), v obou případech udržovanou jen na dietě, před otěhotněním jsem ale cukrovku neměla (glykovaný hemoglobin jsem měla 28). Plně kojím a už teď mám BMI 18,7, takže bych potřebovala přibrat a nevím, jak na to – kojit přestat nechci, ráda bych kojila minimálně rok. Jak mám postupovat? Jsem z toho ve stresu a nejradši bych se měřila po každém jídle, protože mám obavy, aby zvýšené hodnoty neměly vliv na kojeného syna i na mně s ohledem na vyšší riziko rozvoje diabetu nebo dalších s tím souvisejících zdravotních problémů. Mám si zajít na kontrolní OGTT hned, nebo ještě počkat, a jak dlouho je ještě šance, že se to samo srovná? V rodině široko daleko nikdo cukrovku nemá, jen máma má asi 10 let poruchu gluk. tolerance. Já jsem štíhlá, inzulín jsem si v těhotenství nepíchala a tak mě dost děsí, že mi cukrovka zůstane…

    Odpovědět
    • Hana Krejčí

      Re: Cukrovka po porodu…?

      Je možné, že vám nějaká mírná porucha zůstala (z hodnot, které uvádíte, bych to nenazývala cukrovkou), což je častější u žen, které měly zjištěnou těhotenskou cukrovku už v I. trimestru. Jste štíhlá, ale po své mamince asi nějakou dispozici máte. Doufám, že vás uklidní, že narozdíl od těhotenství vaše vyšší hodnoty kojenému dítěti nevadí – na složení mléka to nemá vliv. Z dlouhodobého hlediska to ale vadí vám a a bylo by dobré śtravu upravit tak, aby vám vyšší glykémie neubližovaly. Můžete už nyní, i když kojíte. Sacharidy často bereme jako nezbytnou součást stravy, ale není to tak. Výživově prospěje vám i kvalitě mléka, když zůstanete u malých příloh, ale dopřejete si dostatek bílkovin a kvalitních tuků. Zelenina je úplně bez omezení a dopřejte si i ovoce (jen vynechte džusy, ovocné smoothie atd.). Pořiďte si Cukrfree kuchařku od Janiny Černé a uvidíte, že se dá udělat i spouta výborných dobrot i bez cukru. Kojte co nejdéle – je to dobré nejen pro dítě, ale metabolicky i pro vás. S OGTT nemusíte spěchat, intenzivní kojení jej zkresluje.

      Odpovědět
  13. Martina

    Možnost ovlivnění testu ogtt
    Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda nemohlo dojít k ovlivnění ( bohužel mojí vlastní hloupostí ) testu. Minulý týden jsem podstoupila zátěžový test s hodnotou na lačno 5,2. Byla jsem odeslána domů, s tím, ať přijdu druhý den znova ( je pravda, že jsem den před tím jedla více než obvykle, hlavně těstoviny a chléb, ale ovoce jen max 1 kus a sladké jsem nepila…. akorát večer jsem měla 1 kostku fructolaxu). Z toho výsledku jsem byla celkem rozhozená, tak jsem ani neměla moc chuť k jídlu. Samozřejmě, že jsem nehladověla, ale dost jsem se hlídala. I večer jen zeleninový salát bez pečiva a tentokrát jsem vynechala fructolax. A nyní byla hodnota přesně 5 a v testu jsem tedy pokračovala. Výsledky z měření ještě nemám k dispozici, pro ty si budu teprve volat. Ale teď mám pochybnosti, jestli jsem celý test nemohla ovlivnit. Nebo, zda by se po vypití roztoku cukrovka přesto projevila. Každopádně jsem hned zahájila dietu zde uvedenou. Děkuji Vám za odpověď.

    Odpovědět
    • Hana Krejčí

      Re: Možnost ovlivnění testu ogtt

      Nebojte, toto je ještě v pohodě, pokud byste měla cukrovku, prozradí to zátěž cukrem.

      Odpovědět
  14. Pavla

    Vliv těhotenské cukrovky na rozvoj diabetu 2. typu
    Dobrý den,

    jsem v 1. trimestru a bohužel mi byla zjištěna těhotenská cukrovka na základě dvou hodnot glykemie nalačno (poprvé 5,32 a podruhé 5,29). Pochopila jsem, že výskyt těhotenské cukrovky odhalil mé predispozice pro rozvoj diabetu 2. typu, ale nikde jsem se nedočetla, zda výskyt těhotenské cukrovky a vlastní těhotenství může „urychlit“ či dokonce vyvolat rozvoj diabetu 2. typu? Tím myslím, že tedy např. pokud bych nebyla těhotná, objevila by se u mě cukrovka třeba za 15 let, ale kvůli zátěži v těhotenství nastoupí cukrovka dříve, např. do 5 let?
    A pak bych si dovolila zeptat se ještě na druhý dotaz: Má nějaký význam, že mi byla objevena těhotenská cukrovka již v prvním trimestru, kdy působení těhotenských hormonů není ještě tak vysoké? Neboli, znamená objevení těhotenské cukrovky v 1. trimestru větší pravděpodobnost rozvoje budoucího diabetu 2. typu, než když je těhotenská cukrovka objevena až v 24.tt při OGTT?
    Moc Vám děkuji za odpověď a také za skvělé internetové stránky, které vedete !

    Odpovědět
    • Hana Krejčí

      Re: Vliv těhotenské cukrovky na rozvoj diabetu 2. typu

      Děkuji za milou zpětnou vazbu. Při vyšších hodnotách už v I. trimestru je možné (ale ne jisté), že porucha mohla být přítomna už před těhotenstvím. Mimo těhotenství ale máme méně přísná kritéria (hodnoty do 5,6 jsou v normě). Takže teď bych z toho žádný závěr nedělala, uvidí se na kontrolním testu po porodu. Těhotenská cukrovka prozrazuje dispozici k budoucí cukrovce, ale určitě ji neurychluje. Naopak, pokud žena následně kojí, má menší riziko cukrovky než ženy, které nebyly těhotné a nekojily.

      Odpovědět
  15. Simona27

    Cukrovka tehotenska
    Dobry den,chcela by som sa spytat bolo mi robene ogtt vysledky su nalacno 5, po hodine 8.6 a po 2 hod. 8.2
    Su tieto vysledky v poriadku ci je potrebna navsteva diabetologa.Dakujem

    Odpovědět
    • Hana Krejčí

      Re: Cukrovka tehotenska

      Tyto hodnoty jsou ještě v normě.

      Odpovědět
  16. Klára

    Hodnoty cukru po porodu/šestinedělí
    Dobrý den, měla jsem těhotenskou cukrovku kompenzovanou dietou. Teď už jsem téměř šest týdnů po porodu, občas si hodinu po jídle ještě změřím cukr a hodnoty jsou v některých případech vysoké. Dnes mi sice „prošel“ normální oběd (zapečené brambory s brokolicí) s dezertem v podobě fruktózou slazené oplatky (6,2), ale čtyři palačinky z neslazeného těsta s marmeládou k večeři už ne (10,5). Dočetla jsem se, že nejpozději do konce šestinedělí už by měly být hodnoty glykemie srovnané. Znamená to, že mám našlápnuto na cukrovku, nebo je ještě šance, že se mi glykemie úplně srovná?

    Odpovědět
    • Klára

      Doplneni dotazu
      Jeste doplnim, ze hodnoty glykemie na lacno jsem mela cele tehotenstvi i ted do 5,1. Dnes rano hodinu posnidani byl cukr opet vyssi (8,1, k snidani jsem mela 3 platky zitneho chleba se sunkou). A muzou mit tyhle zvysene hodnoty glykemie vliv na syna, ktereho plne kojim? Moc dekuji za reakci

      Odpovědět
      • Hana Krejčí

        Re: Doplneni dotazu

        Možné jsou obě varianty – buď vám mírná porucha zůstala nebo její vymizení bude ve vašem případě trvat déle. Našlápnuto na cukrovku má ale každá žena s těhotenskou cukrovkou, která vlastně prozrazuje její dispozici k budoucí cukrovce. Jen se mezi sebou liší – jak moc a za jak dlouho. Čtyři palačinky s marmeládou jsou pořádná nálož sacharidů a tělo vám dává tou hodnotou 10,5 vykřičník, že tak velká nálož mu nesvědčí. Ani dnes, ani v budoucnu. Dobrou prevencí následné cukrovky je vlastně stejná strava, která vám držela pod kontrolou těhotenskou cukrovku. Zpravidla stačí méně přísná, ale tak velká nálož jako jsou 4 palačinky určitě ne.

        Odpovědět
  17. Michaela

    Snižování glykémií cvičením/pohybem
    Přeji hezký den, před 4 týdny mi byla diagnostikována GDM. Hodnoty měření 4x denně mám v naprosté většině případů vždy do 7.6 hodinu po jídle, snažím se dodržovat dietu bez cukrů (což pro mě není zrovna jednoduché). Zjistila jsem, že pokud to jednou za čas nevydržím a sním něco sladkého – třeba sladký jogurt/pár sušenek/malý zákusek – a následně mám fyzickou aktivitu (třeba procházku/úklid), hodnoty hodinu po sladkosti jsou i tak stále bohatě v normě. Jaký máte názor na toto vědomé snižování glykémie po dietní chybě? Nemůže to uškodit miminku?

    Odpovědět
    • Hana Krejčí

      Re: Snižování glykémií cvičením/pohybem

      Z hlediska prevence komplikací jsou zásadní normální glykémie a nikoliv způsob, jakým jste jich dosáhla 🙂

      Odpovědět
  18. Katka

    Glykovany hemoglobin
    Dobry den, mela bych dotaz k prubehu kontroly me tehot. cukrovky. Zacatkem cervence mi na diabetologii delali kompletni rozbor krve. Vysledky jsem mela vyborne. Vzhledem k tomu, ze to jsou ale temer 2mesice, tak bych rada vedela jak jsem na tom nyni. Zadala jsem lekarku, zda by mi testy neudelala znovu -konkretne me zajimal glykovany hemoglobin. Doktorka to ovsem odmitla s tim, ze by to bylo nevypovidajici, protoze v tak kratke dobe se tato hodnota nemeni. Krevni testy se v prubehu tehotenstvi provadi jen jednou. Je tomu opravdu tak? Dietu se snazim dodrzovat, cukr si merim glukometrem, obcas mi hodnota trochu vyskoci, jinak je to ok -presto bych byla klidnejsi, kdybych vedela, ze je opravdu vse v poradku. Jsem ve 36tt.

    Odpovědět
    • Hana Krejčí

      Re: Glykovany hemoglobin

      Podle doporučeného postupu má být provedeno vyšetření vstupního glykovaného hemoglobinu – po zjištění těhotenské cukrovky. Na našem pracovišti ho opakujeme a děláme pravidelně jednou za měsíc (ano, v hodnotě se sice odráží průměrné glykémie až 3 měsíce zpět, ale nejvíce právě poslední měsíc). Považujeme to za užitečný nástroj kontroly kompenzace těhotenské cukrovky, protože průběžná měření glykémií jsou jen občasná a neodráží většinu hodnot. Že to vaší paní doktorce vzkazuju 🙂 Ale s úctou. Toto opravdu záleží na zvyklostech pracoviště a není povinné.  

      Odpovědět
  19. Jimi

    Dobry den,pani doktorko chci
    Dobry den,pani doktorko chci se zeptat zda mam vazne cukrovku kdyz lacna je prumerne 4,5 dlouhodoby cukr 29 a mereni po jidle 5,5
    Mam obavy,ze mi testy byly udelany spatne.Je mozne test opakovat? Nyni jsem 31tt dekuji Jimi

    Odpovědět
    • Hana Krejčí

      Re: OGGT po porodu

      Ano, test je možné kdykoliv zopakovat. 

      Odpovědět
  20. Jana

    OGGT po porodu
    Dobrý den,
    omlouvám se pokud se opakuji – 3 měsíce po porodu jdu na OGGT – plně kojím, a v tuto dobu pevně doufám také budu, může mít kojení vliv na test ve smyslu, že by snížilo glykémie a test by tak nebyl průkazný, resp. vyšlo by, že je negativní? je dobré před OGGT dodržovat dietu z těhotenství bez cukrů – tj. prokázala by se případně porucha tolerance cukrů, anebo by výsledek mohl vyjít falešně negativní? již před těhotenstvím jsem měla běžně lačný cukr 5,5 – 5,6, obvodní lékař mi to ovšem nesdělil, v těhotenství jsem měla GDM od 1. trim. s inzulinem později (musím přiznat, že co se týče mých zažívacích problémů – střevní plynatost, občasný průjem, kvasinkové záněty jsem se v těhotenství s dietou měla úžasně – záněty žádné, plynatost minimální… ) … jsem štíhlá, sportovní typ s hypotyreozou – může toto autoimunitní onemocnění souviset s poruchou tolerance cukrů? Snad jsem Vás nezahltila 🙂 Moc děkuji za odpověd a podporu v těhotěnství, s pozdravem Jana

    Odpovědět
    • Hana Krejčí

      Re: OGGT po porodu

      Ano, v době intenzivního kojení jsou výsledky zkresleny, zejména, pokud žena kojí těsně před testem a během testu. Raději test odložte. Kojení má přednost – skvělé pro vás i pro dítě. Pokud jste trvale zůstala na stravě bez cukru a hodláte v ní pokračovat (vaše tělo vám říkalo, jak mu to prospívá), pak není třeba kvůli testu nic měnit. „Bezsacharidová dieta“ pár dnů před testem ale udělá falešně negativní výsledek. Takové vyšetření je pak k ničemu. Neléčené poruchy štítné žlázy mají vliv, správně léčené ne. 

      Odpovědět

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.